Міжнародне правоМіжнародне публічне право

В УВКБ закликали владу України вирішити проблему безгромадянства

В УВКБ закликали владу України вирішити проблему безгромадянства

На території України проживає понад 35 тисяч осіб без певного громадянства. Більшість з них - це цигани, бездомні, а також діти, народжені на непідконтрольних уряду територіях Донецької та Луганської областей. Серед жителів України, які не мають громадянства, - літні сільські жителі, так і не змінили радянські паспорти, які давно не діють, а також люди, які прибули в державу з інших колишніх радянських республік після розпаду СРСР.

Такі дані представило Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ). Автори нового дослідження закликають владу України покінчити з проблемою безгромадянства. У зв'язку з цим в УВКБ наводять як приклад нещодавній успіх Киргизстану. У липні цього року з УВКБ повідомили, що Киргизстан здійснив справжній прорив у боротьбі з безгромадянством і став прикладом для багатьох держав світу: за п'ять років число людей без громадянства там скоротилося з 13 тисяч до нуля.

В Управлінні відзначають, що офіційні дані про кількість людей без громадянства серед українців датуються 2001 роком, коли в останній раз проводився перепис населення. Тоді таких було понад 82 тисяч осіб. Наступний перепис населення запланована на 2020 рік. Але поки УВКБ провело власне дослідження, з якого з'ясувалося, що за станом на 2019 рік на території України проживає понад 35 тисяч людей, які не мають громадянства або ризикують його втратити.

На сьогоднішній день у всьому світі налічується близько 10 мільйонів чоловік, які не є громадянами або підданими жодної держави. 500 тисяч з них проживають у державах Європи. Третина всіх осіб без громадянства - діти. Не маючи статусу громадянина, людина часто не може здобути освіту, звернутися за медичною допомогою, знайти роботу, укласти шлюб, купити житло, вільно переміщатися або залишити заповіт. У результаті люди без громадянства виявляються на задвірках суспільства - без будь-якої надії на майбутнє.

Головна причина цього явища - недосконалі закони, часто призводять до дискримінації негромадян. «Покінчити з безгромадянством можна, усунувши дискримінацію, закріплену в національних законах і практиці, - зазначає Верховний комісар ООН у справах біженців Філіппо Гранді. Такі держави, як Кенія, Киргизстан і Таїланд показують шлях іншим, демонструючи, що при наявності політичної волі і рішучості почати спільні дії можна допомогти десяткам тисяч людей отримати громадянство і завдяки цьому кардинально змінити їх життя на краще». Кенії і Таїланду вдалося взяти нові нормативні акти, які привели до вирішення проблем людей, які опинилися без документів, що визначають їх громадянство.

У листопаді 2014 року в УВКБ запустили кампанію #IBelong, яка покликана допомогти до 2024 року покінчити з проблемою відсутності громадянства в миррове масштабі.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прискорення у праві: нові виклики donum auctoris Прискорення у праві: нові виклики
Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання ...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика