Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Суд в Гаазі дав добро на порушення кримінальної справи за злочини щодо мусульман-рохінджа з М'янми

Суд в Гаазі дав добро на порушення кримінальної справи за злочини щодо мусульман-рохінджа з М'янми

Палата досудового слухання Міжнародного кримінального суду (МКС) уповноважила Прокурора провести подальше розслідування злочинів щодо мусульман-рохінджа, які втекли з М'янми у Бангладеш.

Спалах насильства, яку Верховний комісар ООН з прав людини раніше назвав «класичним прикладом етнічної чистки», почався в М'янмі у серпні 2018 року. Тоді, у відповідь на напади бойовиків з числа рохінджа на поліцейські пости, співробітники сил безпеки М'янми вбивали, ґвалтували, катували і переслідували мирних мусульман-рохінджа. Вони звертали цих людей у сексуальне і трудове рабство. Це призвело до того, що від 600 тисяч до мільйона представників громади рохінджа бігли в Бангладеш. В ООН неодноразово зверталися до уряду М'янми із закликом припинити насильство по відношенню до мусульман-рохінджа.

Рішення про порушення кримінальної справи Палата прийняла на підставі запиту Прокурора від 4 липня 2019 року. М'янма не є учасником МКС, проте влада Бангладеш ратифікувала Римський статут у 2010 році. На цій підставі судді визнали, що кримінальна справа підпадає під його юрисдикцію.

«Палата прийшла до висновку, що Суд може здійснювати юрисдикцію у справі, оскільки частина злочинних діянь була здійснена на території держави-учасниці», - йдеться в постанові суду. Судді вважають, що є розумні підстави вважати, що злочини носили етнічне і релігійне забарвлення.

Біженці-рохінджа в Бангладеші бояться, що їх насильно повернуть у М'янму. В ООН закликають не допустити репатріації, поки в державі не створені безпечні умови.

Члени палати Суду прислухалися до думки не тільки Прокурора, а й взяли до уваги заяви про порушення справи, що надійшли від сотень тисяч постраждалих. Відповідно до реєстру МКС, жертви наполягають на тому, що лише шляхом забезпечення справедливого правосуддя можна покінчити з нескінченним циклом насильства і знущань.

Відзначивши масштаб злочинів і число передбачуваних потерпілих, Палата порахувала, що розслідування необхідно вести на міжнародному рівні. Але при цьому воно буде стосуватися лише діянь, імовірно скоєних - принаймні, частково - на території Бангладеш або на території будь-якої держави, яка визнає юрисдикцію МКС.

Міжнародний кримінальний суд є незалежним постійно діючим судовим органом. Він був заснований у відповідності до Римського статуту, підписаним 17 липня 1998 року в конференції в столиці Італії. Його компетенція поширюється на всі найбільш тяжкі міжнародні злочини, вчинені після 1 липня 2002 року - дати набрання чинності Римським статутом. Юрисдикція Суду обмежена злочинами геноциду, злочинами проти людяності і воєнними злочинами. Такі злочини входять до компетенції Суду, якщо вони вчинені на території держави, яка є членом МКС або громадянами держав-учасниць Римського статуту. Робота Міжнародного кримінального суду зосереджена тільки на злочини, за якими національні суди не хочуть або не можуть провести належне розслідування.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика