Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Природні ресурси - «яблуко розбрату» і невидимі жертви збройних конфліктів

Природні ресурси - «яблуко розбрату» і невидимі жертви збройних конфліктів

В ході збройних конфліктів ведеться незаконний видобуток нафти, алмазів та інших цінних природних ресурсів, гине худоба, горять посіви і ліси, а з ними і дикі тварини. У річки й озера потрапляють небезпечні хімічні речовини. Про це нагадують в ООН з нагоди Міжнародного дня запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів.

Сьогодні природа стала «невидимою» жертвою війни, а її ресурси нерідко стають «яблуком розбрату» і піддаються надмірній експлуатації в умовах хаосу і розрухи. Військові втрати - це, перш за все, убиті і поранені, зруйновані міста і об'єкти інфраструктури, але це також і багато гектарів згорілих лісів і замінованих полів. Однак захисту навколишнього середовища в умовах конфлікту не приділяється належної уваги.

У цієї проблеми є й інша сторона: за останні 60 років близько 40 відсотків усіх внутрішніх конфліктів були пов'язані з боротьбою за природні ресурси. Глава ЮНЕП Інгер Андерсен вважає, що самі по собі чинники, пов'язані з навколишнім середовищем, рідко бувають або взагалі ніколи не бувають єдиною причиною збройних конфліктів. Однак незаконна експлуатація природних ресурсів і екологічні злочини можуть відбуватися на всіх етапах конфлікту.

«Проблеми з доступом до води, деградація земель, повені та забруднення навколишнього середовища, на додаток до боротьби за корисні копалини, можуть загострити існуючу напруженість і призвести до виникнення конфліктів. Це відбувається і внаслідок виснаження ресурсів: збезлісення, ерозії ґрунту і опустелювання», - додала глава ЮНЕП.

Інгер Андерсен розповіла, що з 1999 року під егідою ЮНЕП було проведено більше двадцяти експертиз по оцінці масштабів впливу війни на навколишнє середовище. Так, у минулому році з ЮНЕП повідомляли про те, що «Донбас знаходиться на межі екологічної катастрофи, викликаної забрудненням повітря, гранту і води в результаті використання великої кількості боєприпасів в ході бойових дій і затоплення промислових підприємств».

Через конфлікт на сході України була порушена робота природоохоронних установ, що призвело до зростання браконьєрства, незаконної вирубки лісів і руйнування інфраструктури по поводженню з відходами. У районі конфлікту збільшилася кількість комах-шкідників.

За даними ЮНЕП, ув результаті збройних дій були зруйновані або пошкоджені «екосистеми загальною площею 530 тисяч гектарів, в тому числі 18 заповідників». Багато території і лісові масиви усіяні боєприпасами, усунення яких може зайняти багато років або десятиліття.

В цілому конфлікт в тій чи іншій мірі завдав шкоди 150 тис. гектарів лісу. Близько 12 500 га лісових масивів на сході України і в сусідніх регіонах постраждали від пожеж, викликаних військовими діями.

Але ж розташовані в Донецькій і Луганській областях ліси грають найважливішу роль в природному і антропогенному ландшафтах, вони запобігають вітровій і водяній ерозії ґрунтів, а також забезпечують стабільність водних природних об'єктів.

Інгер Андерсен закликала забезпечувати захист природи і не допускати нещадної експлуатації і деградації її ресурсів під часі час військових дій. Керівник ЮНЕП запропонувала включати заходи щодо захисту навколишнього середовища в стратегії із запобігання конфліктам і в мандати миротворчих операцій.

Міжнародний день запобігання експлуатації навколишнього середовища під час війни та збройних конфліктів відзначається щорічно 6 листопада.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика