Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Принцип незалежності у діяльності Товариства Червоного Хреста України

Принцип незалежності у діяльності Товариства Червоного Хреста України

До 70-річчя Женевських конвенцій

про захист жертв війни

Серед Основоположних принципів Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця принцип незалежності займає особливе місце. Він важливий для забезпечення реалізації інших Основоположних принципів, перш за все, гуманності, нейтральності та неупередженості.

Цей принцип обумовлює інституційну та функціональну автономність Національного товариства, його право і можливість незалежно і самостійно приймати рішення, діяти незалежно від держави, але співробітничати з нею. Незалежність також означає можливість керуватися при прийнятті рішення відповідністю рішення решті основоположних принципів.

Закон України «Про Товариство Червоного Хреста України» містить перелік Основоположних принципів і зумовлює виконання Товариством своїх задач у відповідності до цих принципів, серед яких вказано принцип незалежності. Так, ст. 6 Закону вказує, що «Товариство виконує свої завдання виходячи з основоположних принципів Міжнародного Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця – гуманності, неупередженості, нейтральності, незалежності, добровільності, єдності, універсальності». Ця норма має імперативно зобов’язуючий характер, закріплює одночасно і обов’язок, і право Товариства реалізувати діяльність згідно з принципами.

Сам факт закріплення правового статусу Товариства Червоного Хреста України на рівні Закону України відображає високий рівень нормативної регламентації і створює оптимальні умови для закріплення гарантій його незалежності і стабільності правового регулювання. У цьому проявляється не лише дань поваги України до Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, але і стоїть величезна робота, виконана Київською делегацією Міжнародного Комітету Червоного Хреста біля двадцяти років тому.

Аналіз повноважень Товариства Червоного Хреста України, закріплених в Законі, також вказує на незалежний характер діяльності Товариства. Особливо ця теза стосується положення ст. 12 Закону про те, що Товариство може самостійно вирішувати питання, пов'язані з одержанням і наданням Товариством гуманітарної та доброчинної допомоги.

       Особливе значення в контексті питання, що розглядається, має глава Закону України «Про Товариство Червоного Хреста України»: «Товариство і держава. Державна підтримка Товариства» у статті 13 Закону, в якій вказано, що Україна згідно з узятими на себе міжнародними зобов’язаннями забезпечує дотримання законних прав та інтересів Товариства, його органів, місцевих організацій і членів Товариства. Закон не допускає втручання органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх службових і посадових осіб у діяльність Товариства.

На нашу думку, законодавчий рівень гарантій незалежності Товариства в Україні досить високий, і забезпечує достатній рівень реалізації принципу незалежності.

Що стосується фактичної реалізації принципу незалежності, то вона значною мірою зумовлена соціальними, економічними та політичними факторами. Традиції надмірно тісних взаємовідносин держави і Національного товариства йдуть ще з радянських часів, і присутні дотепер в явній чи прихованій мірі у деяких пострадянських державах.

Демократизація суспільства в цілому, верховенство права, зміни політичної системи – ось фактори, які на практиці визначають реалізацію принципу незалежності Національного товариства. І в Україні ці фактори, безсумнівно, сприяють фактичній незалежності Товариства Червоного Хреста України.

Не менше значення має суб’єктивний фактор, пов'язаний з кадровими змінами у складі Товариства Червоного Хреста України. Оновлення і омолодження команди призводить до привнесення демократичних традицій в процес взаємовідносин з державними органами і структурами, що є позитивним фактором і сприяє повній реалізації нормативних можливостей.

Усі перераховані фактори обумовили закономірний результат моніторингу імплементації принципу незалежності Товариства Червоного Хреста України, хоча й проведений у Донецькій і Луганській областях, та який цілком можна поширити на все Товариство. Так, при проведенні оцінки потреб в 2016 році, команда Міжнародної Федерації Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця відмітила, що при збереженні слідування принципу незалежності, в обласних організаціях побудовані тісні взаємовідносини з органами державної влади, добре працюють плани взаємодії, і при цьому існує можливість незалежних і самостійних рішень.

Таким чином, можна констатувати, що переважно реалізація принципу незалежності в діяльності Товариства Червоного Хреста України на сучасному етапі розвитку знаходиться на достатньому рівні. Також необхідно відмітити явно виражені позитивні тенденції в реалізації цього принципу з 1991 року, з кардинальними змінами за останні кілька років.

Безсумнівно, в окремих випадках може відбуватися порушення принципу незалежності. Ситуація з одержанням гуманітарної допомоги в Одесі кілька років тому булла прикладом системного порушення Основоположних принципів, і, перш за все, принципу незалежності. Однак, з урахуванням загальних тенденцій, що існують у Товаристві Червоного Хреста України, соціальних і кадрових змін, ці порушення не носять систематичного характеру, я є швидше винятком, ніж правилом.

Проте, варто відмітити необхідність послідовного, чіткого і конкретного закріплення принципу незалежності у процесі підготовки нової редакції Статуту Товариства Червоного Хреста України, шляхом не тільки формального визначення принципу незалежності, але і відображення його у новій структурі Товариства, процедурі створення виборних органів управління, повноваженнях місцевих організацій, взаємовідносинах місцевих організацій і центральних органів Товариства.

Також, при наданні Товариством послуг у гуманітарній сфері на основі державного замовлення, участі в тендерних процедурах, одержанні гуманітарної допомоги важливе значення має чітке дотримання Основоположних принципів і попередня перевірка тендерних умов і процедур на предмет їх дотримання, з формуванням відповідного чіткого алгоритму такої перевірки і відображенні його у внутрішніх документах Товариства.

Очевидно, що нові виклики ХХІ століття ставлять перед Товариством нові задачі, у тому числі в частині імплементації Основоположних принципів. Це, зокрема, забезпечення захисту персональних даних у процесі діяльності Товариства при здійсненні ним своїх функцій. На наш погляд, в Україні ця проблема має достатнє нормативне закріплення. Тому в процесі виконання Товариством задач, що передбачають роботу з персональними даними, необхідно у повній мірі забезпечувати дотримання законодавства України в зазначеній сфері, зі створенням системи захисту персональних даних в процесі гуманітарної діяльності, враховуючи її специфіку. Для цього необхідна інтерпретація Основоположних принципів в контексті даної проблеми, перш за все, з урахуванням принципу незалежності, і розроблених на їх основі міжнародних стандартів і рекомендацій Руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця.

   

Т.Р. Короткий, завідувач кафедри міжнародного права та порівняльного правознавства Національного авіаційного університету, радник президента Товариства Червоного Хреста України з міжнародного гуманітарного права

Д.В. Кібець, старший викладач кафедри міжнародного права та порівняльного права Національного авіаційного університету 

 

 

 

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Січень 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
ЗАХОДИ
29.01.2020 17:00:00 - Аліментний договір
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика