Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Глава ООН розповів про свої пріоритети на 2020 рік

Глава ООН розповів про свої пріоритети на 2020 рік

«Чотирма вершниками Апокаліпсису» назвав Генеральний секретар ООН головні загрози людству: геостратегічну напруженість, зміна клімату, зростання недовіри на глобальному рівні і небезпека нових технологій. Виступаючи перед делегатами Генеральної Асамблеї ООН, Антоніу Гутерріш окреслив свої пріоритети на 2020 рік, який буде ювілейним для Організації: їй виповниться 75 років.

Глава ООН, віддаючи належне ролі і заслугам ООН, вважав за краще прямо і відверто обговорити проблеми, які стоять перед нею. Він порівняв їх з біблійними «чотирма вершникам апокаліпсису», які, за його словами, загрожують прогресу і заважають скористатися можливостями, які відкриває XXI століття.

Геостратегічні тертя

За словами Генсека, геостратегічна напруженість сьогодні прийняла воістину «епічний» характер. Жорстокі конфлікти і теракти сіють страждання і нещастя. З часів Другої світової війни світ не бачив такої кількості людей, що рятуються від війни і переслідувань. На тлі спорів, пов'язаних з торгівлею і технологіями, все більш реальною стає загроза «Великого розлому».

Гутерріш перерахував деякі успіхи останніх років: у минулому році вдалося мирно провести вибори в цілому ряді не самих стабільних держав, у Ємені тримається режим припинення вогню в Ходейда, створений комітет з розробки нової сирійської конституції, в Центральноафриканській Республіці виконуються умови мирної угоди. А на нещодавній конференції з Лівії в Берліні її учасники пообіцяли не втручатися у збройний конфлікт та внутрішні справи держави.

Але попереду ще багато роботи, визнав глава ООН. Ще належить розв'язати цілий ряд «гордієвих вузлів»: це і ситуація в Перській затоці, в регіоні Сахель, в Венесуелі і палестино-ізраїльський конфлікт. Причому, зовнішні гравці тільки підливають масла у вогонь, а резолюції Радбезу не виконуються. «Так, ООН як і раніше приносить життєво необхідну допомогу мільйонам нужденних, які опинилися в скрутному становищі, - сказав Антоніу Гутерріш. - Але тимчасова допомога не замінить довгострокових рішень». Так само як і миротворча діяльність не замінить державу, особливо там, де миру ще немає. Тому, вважає Генсек, потрібно зосередитися на попередженні конфліктів і активніше використовувати механізми посередництва.

Крім того, необхідно боротися з явищами, що породжують насильство і екстремізм, включаючи дискримінацію, відсутність економічних можливостей, войовниче женоненависництво і негідне держуправління. Генеральний секретар нагадав, що запустив план дії по боротьбі з мовою ворожнечі, а в цьому році скличе конференцію, присвячену ролі освіти у вирішенні цієї проблеми.

Якщо найбільші виробники не скоротять емісії, ми приречені

«Стрімке глобальне потепління «розтоплює»колишні температурні рекорди. Останнє десятиріччя було найспекотнішим з початку спостережень. Вчені пояснюють, що океан нагрівається з такою швидкістю, як якби кожну секунду вибухали п'ять бомб, скинутих на Хіросіму. Мільйон видів рослин і тварин знаходяться на межі зникнення», - нагадав Антоніу Гутерріш і дійшов висновку: «Наша планета в огні». Причому в прямому сенсі. «Дивлячись на недавні пожежі в Австралії, на людей, що кидають свої будинки, на тварин, які борються з вогнем, не можна не відчувати гіркоти від того, що відбувається сьогодні і страху за майбутнє», - сказав Генсек і додав, що світ наближається до точки неповернення.

Але навіть у такій кризовій ситуації деякі лідери відмовляються приймати її всерйоз, сказав Гутерріш, пославшись на конференцію з клімату в Мадриді, яка не виправдала надії. Він підкреслив, що головну відповідальність за скорочення емісій парникових газів - а до 2030 року їх потрібно скоротити на 45 відсотків - несуть найбільші їх виробники. «Якщо вони так і не зважаться зробити необхідні дії, ми приречені», - попередив глава ООН.

У той же час він переконаний, що битву зі зміною клімату ще можна виграти. За його словами, люди всюди вже усвідомлюють необхідність дій, економісти і менеджери інвестиційних компаній розуміють, що за екологічним бізнесом майбутнє, а вчені в один голос стверджують, що ще є час - і технології - для того, щоб перейти з «сірої економіки» на «зелену».

Генеральний секретар закликав уряди на черговій конференції з клімату в Глазго в грудні цього року взяти на себе «революційні» зобов'язання, яких вимагають люди, і які потрібні для виживання людства.

Люди не вірять урядам

Говорячи про загрозу, пов'язану із зростанням глобальної недовіри, Генеральний секретар ООН нагадав, що по всьому світу люди виходять на демонстрації. Вони вимагають змін і більш справедливої глобалізації. Небувалу активність проявляє молодь. Жінки борються за рівні права, проти дискримінації і насильства. Але нерівність в світі тільки поглиблюється.

«Все більше і більше людей вважають, що глобалізація нічого їм не дає. У нашій доповіді, який був представлений вчора, говориться, що двоє з кожних трьох жителів планети живуть в державах, де нерівність у доходах тільки зростає», - сказав глава ООН.

Він додав, що така несправедливість породжує розчарування і невдоволення, а також підриває довіру людей до державних інституцій. У той же час у суспільстві панує страх. На підйомі - вороже ставлення до біженців і мігрантів. Спостерігається небезпечна розпалювання ненависті.

Глава ООН нагадав, що в цьому році дано старт Десятиліттю дій для виконання Цілей сталого розвитку. Він закликав виділяти більше коштів на викорінення бідності, забезпечення соціального захисту, на охорону здоров'я та боротьбу з пандеміями, на освіту, розвиток енергетики, водопостачання та санітарію, на розвиток екологічно чистої транспортної системи та інфраструктури, а також на розширення доступу в інтернет.

«Ми повинні підвищити ефективність держуправління, припиняти незаконні фінансові потоки, викорінювати корупцію та розробляти ефективні системи справедливого оподаткування. Ми повинні розвивати «економіку майбутнього» та забезпечити гідні робочі місця для всіх, особливо для молоді. І ми повинні приділяти особливу увагу жінкам і дівчаткам ...», - заявив глава ООН.

Генеральний секретар також закликав світових лідерів працювати над відновленням довіри, в тому числі прислухатися до сподівань своїх громадян і брати на озброєння ідеї і конструктивні рішення, які пропонує молодь.

«Зворотний бік» цифрової революції

За словами Генерального секретаря, нові технології розвиваються настільки швидко, що ми не встигаємо не тільки відреагувати на них, але часом навіть зрозуміти їх суть. При тому, що вони обіцяють величезні переваги, цифрові технології та штучний інтелект стають інструментом підбурювання, поширення неправдивої інформації, втручання в приватне життя, експлуатації людей і вчинення злочинів.

Так, він вважає неприйнятним використання бойових автономних систем - «машин, здатних вбивати без будь-якої участі людини і, які не несуть ніякої відповідальності», і закликає заборонити застосування «роботів-вбивць».

Гутерріш настійно рекомендував навести порядок і в кіберпросторі, який він назвав цифровим «Диким Заходом». «Терористи, поборники чистоти білої раси і інші їм подібні зловживають інтернетом і соціальними мережами, - зазначив глава ООН. - Боти поширюють дезінформацію, підштовхують до поляризації і підривають демократію. У наступному році кіберзлочинність обійдеться нам в 6 трильйонів доларів».

Ще один фронт боротьби з витратами нових технологій - це ринок праці, де, як пророкує Гутерріш, автоматика в найближче десятиліття позбавить роботи сотні мільйонів трудящих. Він бачить вихід в реформі системи освіти, завданням якої буде навчити людей вчитися протягом усього життя. За словами Генерального секретаря, ООН - це найкраща платформа для того, щоб державні органи, приватний сектор, громадянське суспільство змогли протиставити «цифровому розколу» глобальне співробітництво.

КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Судова реформа в Україні: ціна незалежності donum auctoris Судова реформа в Україні: ціна незалежності
Звертатися до мемуарів, до спогадів учасників подій або ж тих, хто мав дотичність до певних подій, та переніс у нас...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Лютий 2020
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13
13.02.2020 12:00:00 - Lviv Legal Criminal Talks
14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 1
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика