Міжнародне правоМіжнародне публічне право

Генсек ООН виділив п'ять загроз людству і запропонував шляхи їх подолання

Генсек ООН виділив п'ять загроз людству і запропонував шляхи їх подолання

«Хаос і невизначеність» - так охарактеризував сьогоднішню ситуацію Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш, виступаючи на Форумі миру в Парижі, приуроченому до чергової річниці закінчення Першої світової війни. Він закликав докласти зусиль, щоб зберегти глобальну систему, в якій поважають міжнародне право, існує багатополярний світ і функціонують багатосторонні інститути.

Запобігання конфліктам

За словами Генсека, сьогоднішні конфлікти часто відбуваються не між державами, а між державою і недержавним формуванням. Він назвав такі конфлікти «асиметричними». Коли в ситуацію втручається третя сторона, зіткнення набуває регіонального характеру і стає ще більш небезпечним, особливо з огляду на роз'єднаність світових держав, яка часто «паралізує» роботу Ради Безпеки.

Як підкреслив глава ООН, на тлі поширення нових форм глобального тероризму і ядерної зброї запобігання конфліктам набуває все більш важливе значення. Він закликав держави вчасно вирішувати проблеми, які призводять до конфліктних ситуацій, і зупиняти ескалацію напруженості.

За словами Гутерріша, міжнародне співробітництво залишається єдиним ефективним засобом для вирішення актуальних питань сучасності. У зв'язку з цим, як підкреслив Генсек, реформи ООН спрямовані на вдосконалення методів роботи в таких сферах, як посередництво у врегулюванні криз, їх запобігання, боротьба з войовничим екстремізмом, а також забезпечення миру і безпеки.

П'ять загроз людству

Як вважає глава ООН, світ сьогодні стикається з п'ятьма основними загрозами. По-перше, це економічний, технологічний і геостратегічний «розрив». Цей розлом, як вважає Гутерріш, ділить світ на дві частини, в кожній з яких домінує своя найбільша економіка, що встановлює в своїй сфері впливу власні фінансові та економічні правила.

«Ми повинні у будь що уникнути «Великого розлому» і зберегти глобальну систему, в якій поважають міжнародне право і існує багатополярний світ з міцними багатосторонніми інститутами», - підкреслив Генсек ООН.

Другий ризик, на думку глави всесвітньої організації, пов'язаний з умовами суспільного договору між громадянами і урядом. Порушення домовленості, як вважає глава ООН, призводить до хвилі демонстрацій по всьому світу, яка свідчить про зростання недовіри до інститутів і політичних лідерів. «Людям живеться непросто, і вони хочуть, щоб їх почули», - заявив Гутерріш.

Третій фактор ризику, на думку Генсека, - це відмова від ідеї солідарності, коли людина або суспільство ставлять в основу тільки власні інтереси. В результаті страждають найменш захищені - меншини, біженці, мігранти, жінки і діти.

«Страх перед чужинцями використовується в політичних цілях, - зазначив глава ООН. - Нетерпимість і ненависть стають все більш поширеними явищами. У всіх смертних гріхах звинувачують людей, які самі втратили все. Це призводить до поляризації в політиці і розколу в суспільстві».

Четвертий фактор полягає в небезпеці зміни клімату - «гонки на виживання людства, гонки, яку ми програємо». Генсек нагадав про температурні рекорди, що тануть льодовики, збільшуються в розмірах пустелях і руйнівні урагани.

 «Якщо ми не почнемо діяти, ми залишимося в історії поколінням, яке втратило можливість протистояти зміні клімату», - попередив Генсек.

Вихід з кризи існує, але потрібно політична воля, щоб уникнути катастрофи, нагадав він.

П'ятий фактор ризику пов'язаний з розвитком технологій, які, як зазначив глава ООН, відкривають перед людством нові можливості для миру та розвитку, але в той же час можуть призвести до зростання нерівності.

У цьому контексті Антоніу Гутерріш закликав перебудувати систему освіти, щоб людина отримала можливість постійно вдосконалювати свої знання та вміння, пристосовуючись до змін на ринку праці. «Тепер потрібно не просто вчитися, а вміти постійно поповнювати свої знання», - зазначив він.

Об'єднати зусилля у боротьбі проти нетерпимості

Торкнувшись теми мови ворожнечі і маніпулювання інформацією, Генеральний секретар заявив, що має намір перетворити ООН у площадку, на якій представники урядів, приватного сектора, наукового світу і громадянського суспільства будуть зустрічатися, щоб домовлятися про «межі дозволеного». «Ми повинні зробити все можливе, щоб зберегти глобальну систему поваги до міжнародного права», - підкреслив Генсек.

Він закликав спільно протистояти таким загрозам, як кіберзлочинність і роботи-вбивці. «Автомати, які володіють правом і здатністю здійснювати вбивства без участі людини, неприпустимі», - додав глава ООН. Замість цього, за його словами, міжнародне співтовариство повинне прагнути до того, щоб штучний інтелект використовували в мирних цілях, для забезпечення гідного і мирного життя для всіх.

Багатогранність допоможе подолати проблеми сучасності

На закінчення свого виступу Генсек ООН описав своє бачення багатостороннього підходу до вирішення міжнародних проблем. За його словами, ця система взаємодії повинна вдосконалюватися відповідно до вимог часу, щоб вона допомагала впоратися з погрозами, в тому числі з тими, які можуть виникнути в майбутньому.

До такої взаємодії, як вважає глава ООН, повинні бути притягнуті регіональні організації, міжнародні фінансові інститути, банки розвитку та спеціалізовані агентства. За його словами, необхідно також забезпечити участь у цьому процесі представників громадянського суспільства, молоді, ділових і академічних кіл, а також філантропів.

Генсек ООН закликав усіх членів міжнародної спільноти підійти стратегічно до рішення «взаємопов'язаних довгострокових проблем людства», нагадавши, що історія знає приклади, коли така співпраця приносила свої плоди.


КОМЕНТАРІ  0 + Додати коментар
Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи Феміда Висновки Венеціанської комісії щодо судової реформи
Венеціанська комісія опублікувала повний текст висновків щодо останнього етапу судової реформи, про це повідомляє Є...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика