Колонка редактораdonum auctorisПрискорення у праві: нові виклики

Прискорення у праві: нові виклики

23.09.2019 / 11:40
2182
+A
-a

Прискорення у праві: нові виклики

Право має певні темпоральні ознаки та процедурні характеристики, які відображають його зміст і форму. Серед таких процедурних характеристик важливими є: процедура прийняття норм права (правотворчість), процедура правозастосування – чи  то в управлінській діяльності, чи то у правоохоронній діяльності, чи у правосудді.

Зрештою має певну процедуру реалізація усіма нами тих чи інших норм права, часто якраз ця процедура є непримітною для тих, кого стосується, оскільки реалізація правових можливостей може бути цілком безспірною, навіть такою, що не зачіпає жодним чином прав і свобод, законних інтересів третіх осіб.

Проте процедурність є занадто важливою у прийнятті нових норм права, у прийнятті управлінських рішень, у прийнятті рішень слідчим і прокурором, а ще більшу важливість процедура має  у прийнятті  рішень судом, коли суд повинен  діяти у розумні строки.                                                                                                                

Одна з невиліковних сучасних хвороб в українському праві – ігнорування процедури. Але… Історія, від якої є бажання відмовитися, хоча відмовитися від своєї історії неможливо, засвідчує, що ігнорування процедури у праві призводить до трагічних наслідків. Упродовж десятиліть комуністичного і нацистського режимів – без процесу встановлення вини тих, кого даремно звинуватили, без дослідження доказів, без можливості захисту  –  були знищені або знівечені сотні тисяч життів.

Такі трагедії людства, які засновані на повному ігноруванні права, не мали б повторюватися і не повторюються. Дійсно, не повторюються – у тих жахливих, катастрофічних масштабах, проте – виявляються у менших, значно менших, можливо, поодиноких випадках, які свідчать про безправність, про свавілля.                        

Історія знає один вразливий для усього людства приклад сваволі, який став вічною гріховною плямою для усіх – приклад розп'яття, для якого – з огляду на існуюче право тієї епохи – не було жодних підстав, що визнавав навіть той, хто приймав рішення. Проте – усупереч процедурі та справедливості – таким було бажання підігрітого неправдою натовпу. Спрацювало гріховне ситуативне бажання, не підтверджене процедурою прийняття рішення. Це – приклад планетарного значення, який демонструє не лише велич Воскресіння, але і гріховність людини для її вічного каяття.

Поспішність у праві – поспішність життєвого значення. Чи можуть  бути поспішними акт хірургічного втручання, акт народження? Чи можна пришвидшити технологію отримання енергії? Прискорення, яким є в іншомовному висловленні  турборежим,  в усіх цих випадках призводить до шкідливих наслідків. Звернемося до застосування турборежиму у суспільному бутті – і збагнемо, що йдеться про суто механічні або – в окремих випадках – вивірені технологічні речі, які не стосуються людських відносин.

Право живе у людських відносинах, завдяки своїй процедурності право здатне досягти компромісу, досягти справедливості і затвердити свою цінність для людини. Прискорення у праві для бажаного рішення і результату – це як розп'яття самого права, без роздумів і сумління, без майбутнього для тих, хто вважає себе здатним прискорити природні для права – і такі необхідні для його торжества – дії.

Процедура у праві завжди підтверджує його силу і розрахована не лише на час вчинення певних дій, але й на майбутнє: в одних випадках – у спосіб  затвердження правового рішення, в інших – скасування протиправного. 

Але неможливим у праві завжди було і залишиться – повернути втрачене життя і зруйновані внаслідок ігнорування вимог права долі. Однак це вже інша історія, яка може стати новітньою історією, покликаною саме тим явищем, яке нині  визначається прискоренням у праві.

Павло Богуцький

Прокуратура України: камо грядеши? donum auctoris Прокуратура України: камо грядеши?
Історія прокуратури України віддзеркалює історію держави. Від перших паростків незалежності до конституційного офор...
Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським Феміда Україна рекомендувала до обрання суддею Європейського суду з прав людини найдостойніших кандидатів: інтерв’ю з Михайлом Буроменським
26 липня завершила роботу Комісія для проведення конкурсу з добору кандидатів для обрання суддею Європейського суду...
Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони? Справа Захист від непроханих гостей: чи існує межа необхідної оборони?
Безпека передусім! Відомий і справедливий вислів. І тільки в наших силах зробити так, щоб наші рідні, і ми самі поч...
Опитування
  • Чи підтримуєте Закон 1008 про нову судову реформу?

Використання будь-яких матеріалів, розміщених на порталі "Українське право", дозволяється за умови посилання на ukrainеpravo.com. При копіюванні матеріалів порталу "Українське право" для інтернет-видань обов'язковим є пряме та відкрите для пошукових систем гіперпосилання в першому абзаці на цитовану статтю або новину.
Яндекс.Метрика